Procter & Gamble
12 Procter & Gamble çalışanı 145 soru cevapladı.

Kariyer Olanakları

Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
P&G'de işe alım aşamalarımız iki ayaktan oluşuyor. Birinci aşamada; online olarak yapılan başvuruları kabul ediyoruz ve adaylardan internet sitemiz üzerinden kendileriyle ilgili belirli bilgiler girmesini, belirli soruları cevaplandırmalarını rica ediyoruz. İkinci aşamada ise; en fazla 4 adet olmak üzere, yüz yüze veya panel olarak mülakatlarımız yapılıyor ve bundan sonra sürecimizi tamamlamış oluyoruz.
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
Baktığımız zaman P&G'de global olarak bütün adaylarda aynı özellikleri arıyoruz. Bunlar; liderlik, analitik düşünme yeteneği, takım çalışması, değişim ve yeniliğe açıklık gibi hususlardan oluşuyor.
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
P&G'de staj bizim için gerçekten çok özeldir çünkü gelecekte işe alacağımız arkadaşlarımızın pek çoğunu bu stajyer kadrolarından bulacağımızı ümit ediyoruz. Burada iki farklı özellikten bahsedebilirim. Bir tanesi, P&G'de stajın bir kulüp havasında geçmesidir. Biz buna Interns Club yani Stajyerler Kulübü diyoruz. Burada stajyerler 2-3 ay boyunca bir arada pek çok eğitime katılıp sosyal faaliyette bulunuyorlar. Tıpkı bir yaz kampı edasıyla, sosyal olarak bu faaliyetleri tamamlıyorlar. İkinci önemli husus ise, stajyerlere gerçekten işin bir parçası olma fırsatını vermemizdir. Gerçek bütçelerle, gerçek projelerin bir parçası oluyorlar ve toplantılara katılıp, koçları ve mentörleriyle birebir olarak sonuçları görebilecekleri sorumluluklar alıyorlar. Dolayısıyla iş yaşamlarına da güzel bir adım atma fırsatını elde etmiş oluyorlar.
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
P&G için not ortalamasının ayırt edici bir özelliği yoktur. Elbette ki not ortalamanız çok yüksek olabilir ve bu sizin çok önem verdiğiniz bir husus olabilir. Mülakatlarda da sizi tanımlayan başarılarınızdan bir tanesi olarak bunu paylaşabilirsiniz. Şüphesiz ki sizin için önemli olan başarınızı biz de dikkate alırız. Ancak baktığımızda, biz adayların tek yönlü ve sadece akademik hayata odaklı olmasını değil, bundan ziyade toplumda farkındalığı olan, değişik projelerde çalışmış, farklı deneyimler elde etmiş olmalarını bekliyoruz. Buradan da hareketle sadece not ortalaması değil, zengin bir kültürel ve sosyal bir yaşam da önemlidir.
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
Önemli olan sizin hangi bölümü okuduğunuz değil; ne yapmak istediğiniz, kendinizi nerede gördüğünüz ve P&G'ye nereden başlamak istediğinizdir. Dolayısıyla başvurduğunuz bölüm Hukuk veya belirli bir Mühendislik dalı gibi çok teknik bir alan değilse, Sosyal Bilimler veya farklı dallardaki bölümlerle P&G'ye başvuru yapabilirsiniz. Örneğin; Hukuk Departmanı gibi teknik bir bölüme başvuruyorsanız şüphesiz ki Avukatlık bölümünden mezun olmanız önemlidir.
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
Biz P&G'de soruların değil bu sorulara verilen cevapların ayırt edici olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla mülakatlarda soracağımız soruların benzerlerini adaylarla paylaşıyoruz. Kişinin ekip çalışmalarıyla ilgili tecrübeleri, değişik projeleri, analitik düşünme yetenekleri veya değişik durumlarda liderlik gösterdikleri durumlarla ilgili sorular sorup onları daha yakından tanımaya gayret ediyoruz.
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
P&G' de yeni mezun, az tecrübeli veya stajyer olarak işe başvuruyorsanız tamamen aynı süreçlerden geçiyorsunuz.
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
Bizim için stajyerliğin en büyük esprisi aslında, stajyerlerin bir sonraki yıl potansiyel yeni mezun olarak aramıza katılacak olmasıdır. Dolayısıyla biz, 3. sınıf veya master ara sınıf öğrencilerine imkân veriyoruz ki mezun olduklarında aramıza katılabilsinler. P&G'deki stajyerlikte, stajyerlerimize büyük projelerin bir parçası olarak gerçek sorumluluklar veriyoruz. Üniversite 1. veya 2. sınıfta okumanın henüz bunları yerine getirmek için çok erken olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden tavsiyemiz, stajyerlerin 3. sınıf veya master ara sınıftayken P&G staj başvurusunda bulunmasıdır.
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
CV hazırlarken iki kriter çok önemlidir. Biri içerik, diğeri de yapısallığıdır. İçerikte en önemli şey, doğru bilgileri içermesidir. Sizi en güzel şekilde tanıtacak, kronolojik olarak en sondan geçmişe doğru giden bilgilerinizi içeren ve sadece tek yönlü değil, hayatınızda başardığınız her konuyu içermesi gerekir. Yapısallık olarak da özenli ve sade olması gerekir. Örneğin; ben 18 yıllık bir iş hayatına sahibim fakat CV'm sadece bir sayfadan oluşuyor. Dolayısıyla sizi en iyi şekilde, ana hatlarıyla yansıtacak seviyeyi oluşturmak, uzun ve sayfalarca yazmamak gerekiyor.
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
P&G'ye baktığımız zaman, yurtiçi ve yurtiçi şeklinde ayrım yapmak mümkün değildir. Çünkü Türkiye'de çalışsanız bile takım arkadaşlarınız, projelerinize verilen destek ve yöneticileriniz her zaman yurtdışında oturuyor olabilirler. Dolayısıyla oturduğunuz yerden bile oldukça uluslararası bir ortamda çalışma imkânı sağlıyorsunuz. Bunun yanı sıra eğitim, gelişim ve iş yapış tarzımızda yurtdışı seyahatleri tabii ki de önemlidir. Kısa veya uzun dönemli olarak yurtdışında da görevler alabilirsiniz. Örneğin, an itibari ile 5 kıtada çalışan 100'den fazla yöneticimiz mevcuttur.