Procter & Gamble
12 Procter & Gamble çalışanı 145 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları

Oral Care&Health Care Market Strategy and Planning Group Manager
Hi, my name is Işıl Sarı. I'm the Oral Care Health Care Market Strategy and Planning Category Group Manager for Procter & Gamble Turkey. I've been in the company for almost 10 years now. I'm also working mom and I feel confident about being a female leader in P&G Sales. I really recommend you to apply for the Future Female Leaders event that we are kicking off this year. Our objective is to provide the unique opportunity for ladies like you to really experience what P&G Sales can offer to you as a woman to have a successful career and network with our Leadership Team. Come and join us at the Future Female Leaders event, apply now!
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
P&G'deki çalışma ortamında insana verilen değer oldukça fazladır. Açık bir ofiste çalışıyoruz ve hiç kimsenin masası yok. Genel Müdür'ümüzün masası ve sandalyesiyle, her seviyedeki çalışanlarımızın masaları aynıdır. Birbirimize Bey veya Hanım şeklinde hitap etmeyiz. Tamamen sevgi ve saygı çerçevesinde, daha samimi, transparan ve hiyerarşiden uzak bir ortam yaratmaya gayret ederiz. Örneğin; koltuklar ve açık çalışma alanlarından oluşan bir katımız var. Orada da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sağlıklı yemekler ve güzel kahveler gibi imkânlarla herkesin kendi tarzına göre çalışabileceği bir ortam mevcuttur.
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
P&G için her yıl bütçeler ayırdığımız sürdürebilirlik, çok önemli bir konudur. Örnek vermek gerekirse; global olarak Prima - Unicef işbirliği, P&G Temiz İçme Suyu Sağlama Projesi gibi projeler mevcut. Türkiye'de ise; Olimpik Anneler Projesi, Özel Olimpiyatlar Projesi, Darüşşafaka ile işbirliğimiz gibi farklı sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik projelerimizi örnek verebilirim.
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
P&G'ye baktığımız zaman, yurtiçi ve yurtiçi şeklinde ayrım yapmak mümkün değildir. Çünkü Türkiye'de çalışsanız bile takım arkadaşlarınız, projelerinize verilen destek ve yöneticileriniz her zaman yurtdışında oturuyor olabilirler. Dolayısıyla oturduğunuz yerden bile oldukça uluslararası bir ortamda çalışma imkânı sağlıyorsunuz. Bunun yanı sıra eğitim, gelişim ve iş yapış tarzımızda yurtdışı seyahatleri tabii ki de önemlidir. Kısa veya uzun dönemli olarak yurtdışında da görevler alabilirsiniz. Örneğin, an itibari ile 5 kıtada çalışan 100'den fazla yöneticimiz mevcuttur.
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
P&G'de kariyer yönetimi aslında kişilerin çalıştığı fonksiyonlarda yapılır. Herkesin icra ettiği meslekte en iyi yere gelebilmesi için edinmesi gereken deneyimler, o departman içerisinde planlanır. Ancak zaman içerisinde kişinin kariyer hedefleri değişip, kendisiyle ilgili güçlü yönler keşfediyorsa, tabii ki başka bir departmana geçişi de gündeme gelebilir. O zaman da kişinin yetkinliklerine, gitmek istediği departmandaki iş ihtiyaçlarına ve açık noktalara bakılıyor. P&G'de kariyerine belli bir departmandan başlayıp yükselmiş, daha sonra farklı bir departmana yatay geçiş yapmış çalışanlarımız bulunuyor.
Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü
Bu konuyu anlık mutluluk ve uzun vadeli mutluluk olarak iki aşamada inceleyebiliriz. Çünkü her ikisine de yatırım yapmak gerekir. Biz P&G'de uzun vadeli mutluluk aşamasında; çalışanın kariyer hedeflerini, gelişimini ve varmak istediği noktaları saptayarak yatırım yapıp yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu alana yoğunlaşan birçok süreç ve sitemiz mevcut. Anlık mutlulukta ise; çalışanın esnek bir ortamda çalışması, yüksek iş ahlakı, sevgi ve saygı çerçevesinde iş ilişkileriyle etrafının kuşatılmış olması, ilgili eğitim fırsatlarına sahip olması, iş güvenliği yüksek ve sağlıklı bir ortamda çalışması gibi durumlar yine günbegün yatırım yaptığımız alanlardır. P&G'de prensip olarak, çalışanın ve şirketin çıkarları ortaktır. Dolayısıyla biz yaptığımız her uygulamada, kısa veya uzun dönemli olarak, çalışanları neyin mutlu edeceğini ve şirketimizin nasıl başarılı olacağını harmanlayıp, beraber çözümler üretmek için çalışıyoruz.
Ulusal Zincirler Satış Finans Müdürü
P&G'de birçok farklı sorumluluğum var. Bunlardan en büyüğü Müşteri Takımları ile birlikte çalışmaktır. Bütün günlerim birbirinden farklı geçiyor diyebilirim. Mesela dün müşteri ziyareti sebebiyle Ankara'daydım, cuma günü de Konya'ya gideceğim. Bugün ise tamamen farklı bir iş yapıyorum. Satış Takımları'nın biraz daha karlı olması ve şirket içinde daha fazla büyüme getirmesi için neler yapabileceğimize bakıyorum. Dolayısıyla temelde bunun gibi güzel işler yapıyorum.
Ulusal Zincirler Satış Finans Müdürü
P&G zaten üniversite hayatım boyunca takip ettiğim bir şirketti. Aynı zamanda da FMCG alanında farklı bir şirkette staj yapıyordum. P&G'ye çok büyük bir hevesle başvurdum ve bu süreç beklemediğim kadar çok hızlı ilerledi. Önceki dönemden kalan bir sınav geçmişim vardı. Mülakata çağrıldım, 2. ve 3. mülakattan sonra teklif alarak işe başladım.
Ulusal Zincirler Satış Finans Müdürü
P&G'de beni en çok motive eden şey, burada verdiğimiz kararların ve bütün fikirlerimizin herkes tarafından önemsenmesidir. Söylediğiniz her şey aksiyona, sonuca veya karara dönüşebiliyor. Bu da gerçekten P&G'de ciddi bir fark yaratıyor. Bunun yanı sıra; hem çalışma ortamı hem de birlikte çalıştığınız bütün kurum ve kuruluşlar, şirket içindeki insanlar oldukça pozitif olması insanı daha da mutlu ve yoğun bir şekilde çalışmaya sevk ediyor.
Ulusal Zincirler Satış Finans Müdürü
P&G'de Finans alanına daha önce bahsettiğim gibi alt departmanlardan birinde başlıyorsunuz. Bunlar; Fabrika Finans, Pazarlama Finans, Kategori Finans veya Satış Finans olabilir. Öncelikle finansal bir ekspertiz kazanmanız gerekiyor. ASP'den fatura girişlerine, marka stratejisini belirlemeye, markayı daha iyi özümseme ve finansallarını düzeltmeye yönelik birçok farklı iş yapılıyor. Belli bir finansal ekspertiz kazandıktan sonra terfi edebiliyorsunuz. Terfi ettikten sonra da önünüze bambaşka fırsatlar çıkabiliyor. Yurtdışı fırsatları çok geniş bir alan kaplıyor. Cenevre veya Rusya gibi birçok farklı ülkeye gitme şansınız var. Bu da oldukça teşvik edici bir durum yaratıyor.